Resultat Torsdagsseglingar



Sailwave results for Torsdagssegling 2018 at Skanör 2018

Torsdagssegling 2018

Skanör

Resultat efter 12 seglingar

Overall

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare 7 juni 14 juni 21 juni 28 juni 5 juli 12 juli 19 juli 26 juli 2 aug 9 aug 16 aug 23 aug Total Nett
1 Greta Maxi 84   Stefan Persson (25.0 DNC) 3.0 15.0 DNS 15.0 DNS 5.0 4.0 2.0 (25.0 DNC) 3.0 1.0 1.0 15.0 DNS 114.0 64.0
2 Aglaia Albin Viggen   Britt-Marie Bergström 6.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 6.0 6.0 3.0 1.0 4.0 25.0 DNC 2.0 25.0 DNC 153.0 103.0
3 X-ar Xp-44   Richard Roth 1.0 1.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 3.0 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 2.0 2.0 25.0 DNC 25.0 DNC 164.0 114.0
4   C55   Hugo Johansson 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 207.0 157.0
5 Mosquito Aphrodite 101   Björn Boklund (25.0 DNC) (25.0 DNC) 15.0 DNS 15.0 DNS 2.0 2.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 15.0 DSQ 25.0 DNC 25.0 DNC 224.0 174.0
6   C55   Arvid Bjelkedal 3.0 2.0 (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 232.0 182.0
7   C55   Johan Granqvist 4.0 (25.0 DNC) 15.0 DNS 3.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 247.0 197.0
8   x-3/4   Jens Listrup (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 1.0 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 252.0 202.0
9   Folkbåt   Max Walldhauer (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 15.0 DNF 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 266.0 216.0
10 Tutti Too Ba;llad   Stefan Johansson (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 2.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 277.0 227.0
11   C55   Philip Edberg (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 279.0 229.0
12   Allegro 30   Thomas Veber 5.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 280.0 230.0
13 Asynja     Björn Lundgren 15.0 DNF (25.0 DNC) 15.0 DNS (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 280.0 230.0
14 Bosten Möre 30   Sten Andersson (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 300.0 250.0

7 juni

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1 X-ar Xp-44   Richard Roth 1 1.0
2   C55   Hugo Johansson 2 2.0
3   C55   Arvid Bjelkedal 3 3.0
4   C55   Johan Granqvist 4 4.0
5   Allegro 30   Thomas Veber 5 5.0
6 Aglaia Albin Viggen   Britt-Marie Bergström 6 6.0
7 Asynja     Björn Lundgren DNF 15.0

14 juni

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1 X-ar Xp-44   Richard Roth 1 1.0
2   C55   Arvid Bjelkedal 2 2.0
3 Greta Maxi 84   Stefan Persson 3 3.0

21 juni

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1 Greta Maxi 84   Stefan Persson DNS 15.0
1 Mosquito Aphrodite 101   Björn Boklund DNS 15.0
1   C55   Johan Granqvist DNS 15.0
1 Asynja     Björn Lundgren DNS 15.0

28 juni

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1   C55   Hugo Johansson 1 1.0
2   C55   Arvid Bjelkedal 2 2.0
3   C55   Johan Granqvist 3 3.0
4 Greta Maxi 84   Stefan Persson DNS 15.0
4 Mosquito Aphrodite 101   Björn Boklund DNS 15.0

5 juli

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1   C55   Hugo Johansson 1 1.0
2 Mosquito Aphrodite 101   Björn Boklund 2 2.0
3 X-ar Xp-44   Richard Roth 3 3.0
4   C55   Philip Edberg 4 4.0
5 Greta Maxi 84   Stefan Persson 5 5.0
6 Aglaia Albin Viggen   Britt-Marie Bergström 6 6.0

12 juli

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1   x-3/4   Jens Listrup 1 1.0
2 Mosquito Aphrodite 101   Björn Boklund 2 2.0
3   C55   Hugo Johansson 3 3.0
4 Greta Maxi 84   Stefan Persson 4 4.0
5 X-ar Xp-44   Richard Roth 5 5.0
6 Aglaia Albin Viggen   Britt-Marie Bergström 6 6.0

19 juli

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1   x-3/4   Jens Listrup 1 1.0
2 Greta Maxi 84   Stefan Persson 2 2.0
3 Aglaia Albin Viggen   Britt-Marie Bergström 3 3.0

26 juli

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1 Aglaia Albin Viggen   Britt-Marie Bergström 1 1.0
2 Tutti Too Ba;llad   Stefan Johansson 2 2.0
3   Folkbåt   Max Walldhauer DNF 15.0

2 aug

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1   Folkbåt   Max Walldhauer 1 1.0
2 X-ar Xp-44   Richard Roth 2 2.0
3 Greta Maxi 84   Stefan Persson 3 3.0
4 Aglaia Albin Viggen   Britt-Marie Bergström 4 4.0

9 aug

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1 Greta Maxi 84   Stefan Persson 1 1.0
2 X-ar Xp-44   Richard Roth 2 2.0
3 Mosquito Aphrodite 101   Björn Boklund DSQ 15.0

16 aug

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1 Greta Maxi 84   Stefan Persson 1 1.0
2 Aglaia Albin Viggen   Britt-Marie Bergström 2 2.0

23 aug

Start: Start 1, Finishes: Place
Placering Båtnamn Båttyp Club Skeppare Place Points
1 Greta Maxi 84   Stefan Persson DNS 15.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com