Vilken härlig dag på Öresunds Race

Strålande sol, 4-6 m/s och platt vatten. Bättre förutsättningar för nybörjarkappsegling kunde vi inte få. 22 Optimistseglare, 8 vindsurfare (Kona One) och 1 Feva (2-mansjolle) fanns på startlinjen när Öresunds Race gick av stapeln. Öresunds Race är en serie tävlingar för nybörjare där många av deltagarna kommer direkt från sommarens seglarskola. I ett uppskattat samarbete tillsammans med Kämpinge Vattensportklubb får även vindsurfarna pröva på att kappsegla. Efter 3 race stod Lukas Malmsjo från Lommabuktens Segelsällskap som vinnare i Optimistklassen och Henrik Wickström från Kämpinge VSK kammade hem Kona One med 3 spikade race. Skanör hade 5 debutanter med. Leo, Stella, Ella, Otto och Tyra seglade alla riktigt fint i sin första tävling. Bäst gick det för Leo som seglade in på en 13:e plats. Grattis alla seglare!
Hela resultatlistan finns att läsa här.

Värt att nämna är att arrangemanget på vattnet genomfördes helt av våra ungdomar där Arvid och Elliot fick debutera som seglingsledare.